Vane – ako sa zorientovať a správne vybrať

5 (100%) 4 vote[s]

Všetko pre správny výber vane v jednom článku

Plánujete rekonštrukciu kúpeľne a už viete, že Váš čaká výber vane. Je to ťažká úloha pretože máte na výber veľké množstvo materiálov, tvarov a veľkostí vaní a hlavne obrovské množstvo výrobcov s ohromnými cenovými rozdielmi.

Tento článok píšem aby som Vám pomohol s výberom, zhrnul som sem všetko čo pokladám za najpodstatnejšie pri výbere novej vane.

vane

vane

 

TIPY NA SPRÁVNY VÝBER ROZMERU VANE

Vaňa by mala byť rovnako dlhá ako je vaša výška po ramená. Čo sa týka šírky je vhodné aby ste si mohli obe nohy oprieť o bočné steny vane a vyhli sa tak bolestiam bedier.

AKO SA ROZHODNÚŤ PRE TVAR VANE ?

Jednoduché pravidlo hovorí, že ak vyberáte vaňu do malej kúpeľne zvoľte vaňu obdĺžnikovú a vyhnite sa rohovým vaniam. Ak ste uvažovali o sprchovom kúte , ale vyhrala vaňa na obdĺžnikovú verziu nájdete bez problémov zástenu.

Do väčších kúpeľní si môžete vybrať akúkoľvek vaňu pri rohových ale nezabúdajte nato, že pri umývaní vane budete musieť do nej vojsť.

AKO SI VYBRAŤ MATERIÁL VANE ?

Máte na výber vane z akrylátu, plechu, ocele a liateho mramoru. Prejdeme si postupne, v krátkosti každý materiál.

AKRYLÁTOVÁ VAŇA

Akrylátová vaňa je ľahká, jednoducho sa do nej dá zabudovať vírivý systém, bez problémov sa dajú navŕtať otvory na príslušenstvo ako madlo alebo opierka hlavy , rovnako nie je problém priamo do vane osadiť batérie.

Pri výbere dbajte na kvalitu. Vaňa musí byť na pohlaď hladká, zo zadnej strany by mal byť stríkaný akrylát ucelený, nemali by trčať žiadne ostré vlákna. Pri pohľade do svetla by vaňa nemala presvitať, niektoré lacné vane sú tak tenké, že sú až priesvitné. Je pri nich použité minimum materiálu takéto vane nie sú dostatočne pevné, praskajú, nesedia popri stene takže je potrebné použiť vaňové lišty a často veľké množstvo tmelu alebo silikónu.

Kvalitné akrylátové vane sú vystužené sklolaminátom a to v niekoľkých vrstvách je možné ich objednať aj s oceľovou konštrukciou pre ešte väčšiu pevnosť a vystuženie okrajov vane. Kvalitná povrchová vrstva  zo 100% akrylátu je opraviteľná, dá sa prebrúsiť a vyleštiť.  Plastové vane, ktorých základom je obyčajný plast teda ABS a na povrchu veľmi tenká vrstva sanitárneho akrylátu nie je možné opravovať . Ich prebrúsením sa odstráni tenká povrchová vrstva akrylátu a toto miesto zostane matné.

Vždy si preverte či je vaňa z akrylátu v celej hrúbke spevnená sklolaminátom, alebo je akrylát len na povrchu a vaňa je z plastu.

Značky akrylátových vaní,  ktoré patria k najlepším sú dve České značky Santech a Teiko, ďalej Vám odporúčam vyberať z ponuky značiek Kolo, Gustavsberg alebo Ravak. Určite v ponuke týchto výrobcov nájdete tú pravú vaňu, ktorá Vám bude vyhovovať dizajnom aj cenou.

Toľko v krátkosti o akrylátových vaniach prejdem ďalej na vane zo smaltovanej ocele.

 

KUPELNOVE VANE

kupelnove vane

SMALTOVANÉ VANE

Oceľové vane ( smaltované vane )majú najdlhšiu históriu. Určtie ste sa v takej kúpali keď ste boli malý a možno máte takú práve doma a rozmýšlate či kúpiť znova smaltovanú alebo skúsiť iný materiál.

Často ľudia siahajú po akryláte aj keď boli s oceľovou vaňou spokojní len kvôli fáme o rýchlejšom chladnutí vody. Je to skutočne len fáma. Veľké pohltenie tepla, rýchlejšie chladnutie vody oproti akrylátu nie je pravda. Najviac tepla uniká hladinou vody je to viac ako 90% . Takže v tomto rozdiel nehľadajte. Dokonca  smaltovaná vaňa sa ohreje kompletne celá takže aj miesta, ktoré nie sú v styku s vodou sú na dotyk oveľa príjemnejšie ako pri chladnej akrylátovej vani. Kvalitné smaltované vane sú najčastejšie hrúbky okolo 3,5 mm ich záručná doba býva predlžená aj na 30 rokov.

Smalt sa dá ľahko opraviť opravnou sadou a je menej náchylný na škrabance ako akrylát. Ďaľšou veľkou výhodou je že smalt môžete umývať akýmkoľvek prípravkom, samozrejme  pozor na chemikálie a kyseliny, ktoré do kúpeľne nepatria. Smalt je odolný aj farbe na vlasy, ktorá na akryláte môže zanechať trvalé neodstrániteľné fľaky. Niektoré značky smaltovaných vaní si môžete objednať aj s povrchovou úpravou, ktorá je výborným pomocníkom. Uľahčuje čistenie, nie sú potrebné žiadne čistiace prostriedky iba jemná handrička alebo špongia, malou nevýhodou je že vaňa môže byť o niečo šmykľavejšia ako vo verzií bez povrchovej úpravy.

Značky, po ktorých by ste mali siahnuť ak ste sa rozhodli pre vaňu z ocele sú Bette a Kaldewei.

Áno, tieto značky sú špičkou, ale vyrábajú aj ekonomické série takže môžete mať kvalitnú oceľovú vaňu aj za stovku, samozrejme verzie z titánovej glazovanej ocele a voľne stojace verzie vyrobené z jedného kusu sa pohybujú v cenách okolo 4000 eur. Dôležité je že si máte z čoho vybrať.

konzultacia kupelne

VANA Z LIATEHO MRAMORU

Posledným materiálom, ktorý rozoberiem je liaty mramor.

Stále viac používaný materiál hlavne na výrobu vaničiek do sprchového kútu, nábytkových umývadiel a krásnych dizajnérskych kúskov hlavne voľne stojacich vaní. Pri liatom mramore je veľmi dôležité vybrať si kvalitného výrobcu nakoľko tento materiál je veľmi háklivý na poškodenie, poškriabanie. Nesmiete používať žiadne silné čistiace prostriedky a v žiadnom prípade si zmyť farbu na vlasy na takúto vaňu,  vaničku alebo umývadlo.

Vane z liateho mramoru sa vyrábajú odlievaním vo formách. Zmes, ktorá sa na výrobu používa býva najčastejšie syntetická živica s drveným dolomitom. Odlievanie umožňuje vytvoriť akýkoľvek tvar a veľkosť vane. Hrúbka vaní je zhruba 2 – 2,5 cm. Niektorí výrobcovia používajú špeciálny nástrek povrchovej vrstvy, ktorá ešte zvýši odolnosť proti poškriabaniu, vytvorí dokonale hladký a lesklý povrch, na ktorý sa neusádzajú nečistoty.

Takéto vane sú odolnejšie ako keramické, sú pomerne ťažké a voľne stojace verzie sú skvostom kúpeľne pre náročných zákazníkov.

Výber top modelov vaní nájdete tu >>

 

ČO JE DÔLEŽITÉ VEDIEŤ O VÍRVÝCH SYSTÉMOCH ?

Asi hlavne to že, hydromasážna teda vírivá vaňa je poskladaná z množstva komponentov, ktoré výrobcovia vaní nakupujú buď od renomovaných výrobcov napr. vynikajúcou značkou je rakúska značka Koller  alebo si tieto komponenty objednávajú od rôznych lacných výrobcov kópii hlavne z Číny. Nemusíte sa ale extra báť lacných víriviek z rôznych akcií v reťazcoch kde kúpite krásnu rohovú vaňu s vírivým systémom za 800 eur. Ona funguje, víri vodu, vháňa vzduch do vane čiže robí bublinky, ak ste si dobre prečítali návod a podľa neho zabudovali odtok do podlahy čiže pod vaňou máte tzv. guličku nemusíte sa ničoho báť. Určite nepocítite masáž tak ako by to malo byť, určite nebudete dlhodobo všetko funkčné ale nezúfajte dobrý servisný technik Vám nejak nahradí lacné čínske komponenty kvalitnými za približne rovnakú cenu ako bola cena vane. No a samozrejme, to že takáto lacná vaňa určite nie je v celej hrúbke z akrylátu ani nemusím spomínať. Nechcem Vás strašiť, ale jednoducho je to tak 🙂

Ako teda na vírivky aby ste nezaplatili za niečo čím sa môžete chváliť akurát tak fotkou na facebooku ?

Jednoducho. Vyberte si kvalitného výrobcu vane z materiálu, ktorý Vám vyhovuje najviac, dajte si naceniť taký víriví systém, ktorý splní reálne Vaše požiadavky a ak cena bude väčšia ako maximum čo ste aktuálne ochotný zaplatiť, môžete špekulovať nad možnosťou kúpi holej vane (s možnosťou montáže vírivého systému) s čelným a bočným akrylátovým obkladom, aby ste sa vyhli murovaniu. Vírivý systém si môžete dať neskôr dodatočne namontovať. Treba brať ale ohľad nato, že takúto vaňu musíte dopraviť výrobcovi / montážnej firme, ktorá vírivý systém namontuje a následne Vám vírivú vaňu pošlú naspäť. Alebo si radšej kúpte klasickú vaňu bez vírivého systému a užite si kvalitnú vírivku niekde vo wellness centre. Samozrejme ak kupujete vírivku kvôli deťom a chcete im spraviť radosť a nezáleží Vám na kvalite masáže, komponentov vane kúpte si akúkoľvek vírivku umiestnite pod vaňu guličku a tešte sa z radosti Vašichh detí a chváľte sa fotkami na facebooku.

vane

volne stojace vane

VAŇOVÉ NAPÚŠŤACIE SYSTÉMY

Vaňu môžete napúšťať klasicky nástennou batériou kde podľa tvaru vane musíte dávať pozor aby bola dĺžka výpustného ramienka dostatočná a voda netiekla po stenách vane alebo dokonca len na okraj vane, ale aby prúd vody tiekol pekne na dno vane.

Daľším spôsobom je použitie stojánkovej batérie umiestnenou priamo na vani kde máte veľký výber jednoduchej stojánkovej batérie s ručnou sprchou, ktorú umiestnite do malého držiaka na stene alebo verzie viacotvorových batérií kde hadicu a ručnú sprchu zasuniete do útrob vane.

Posledný spôsob, ktorý spomeniem je využitie podomietkovej  batérie, ktorú je ideálne napojiť na napúšťanie cez prepad sifónu. Toto napúštanie vyzerá veľmi elegantne a pri kúpe klasickej pákovej podomietkovej batérie v nejakej akcií batériu kúpite aj za 100 eur sifón s napúšťaním cez prepad českej značky Santech stojí okolo 70 eur ak by ste chceli značkovejší napr nemecký Hansgrohe ten stojí okolo 200 eur a takýmto spôsobom máte zhruba za 200 eur veľmi moderne a elegantne vyriešené napúšťanie vane.

Toľko v krátkosti o vaniach dúfam, že som Vám pomohol a odpovedal na mnohé otázky a ak máte ďalšie nezodpovedané otázky som tu pre Vás píšte mi mailom na lukas@arter.sk alebo využite chat priamo na stránke. Ak sa vám článok páčil a myslíte že by mohlo pomôcť aj ďalším zdieľajte ho.

 

kupelnova prirucka


kupelna snov


3d vizualizacia kupelne

Lukáš Vasaráb

Volám sa Lukáš Vasaráb, kúpeľniam a wellness vybaveniu sa venujem od roku 2007. Začalo to na kamenných predajniach, kde som sa staral o chod 4 predajní nášho veľkoobchodu. Po 3 rokoch som sa stal školiteľom a obchodným riaditeľom pre spoluprácu s reťazcami Hornbach, Baumax, Metro/Makro, Tesco, Obi, Bauhaus + o celú sieť kúpeľňových štúdií. V roku 2013 som sa vydal vlastnou cestou. Vytvoril som Blog ( prvá škola o kúpeľniach ) a online služby. Spolupráca so špičkovými architektmi, dizajnérmi, výrobcami a dovozcami mi umožňuje vytvárať hodnotný obsah založený na reálnych, odborných informáciách bez marketingového balastu. Vďaka blogu, mnohým článkom, recenziám a videám si môžete plánovanie novej kúpeľne výrazne zjednodušiť. Mojím cieľom je vytvoriť také množstvo recenzných videí, rozhovorov a článkov na tému kúpeľní a wellness, že už nebudete musieť nikam cestovať s nikým nič konzultovať, ale jednoducho si vyhľadáte odpovede na všetky otázky na mojej youtube kúpeľnovej televízií a produkty ktoré si vyberiete jednoducho objednáte na stránkach výberových kúpeľní. Zjednodušovať, robiť ľudom radosť a využívať možnosti moderných technológií na internete v spojení s mojou špecializáciou a skúsenosťami v obore kúpeľní a wellnessu mi vytvorili podmienky pre “prácu snov”. V pohodlí kancelárie s odborníkmi okolo Vám dokážem vyriešiť a naplánovať realizáciu aj tých najzložitejších kúpeľní a wellness priestorov aké ste si vysnívali.

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.